כינה לי, כינה לי, כינה לא חמודה

בעוד כמה ימים תיפתח שנת הלימודים, בגנים ובבתי הספר. לצד ההתרגשות הרבה, צריך גם להיזהר ולהתכונן לתופעות פחות נעימות של החזרה ללימודים. למשל, תופעת הכינים, העוברות בשמחה מראש לראש, ומייצרות הרבה עבודה להורים הרוצים להיפטר מהן. אמנם מאז שמאיר שלו פרסם את ספרו הכינה נחמה, יש לכינה נטייה להיראות כמשהו נחמד וחביב. אולם, במציאות היא פשוט טפיל לא חביב במיוחד, שאולי לא מזיק בצורה ישירה, אולם הגירוד הנגרם מנוכחות הכינים בראש, עלול להתפתח בקלות לזיהום מקומי.

ילדים-כינים-2[1]

לפיכך, כאשר הילד חוזר הביתה ומגרד בראשו במרץ וללא הפסקה, כדאי לבדוק מהר את ראשו. רוב הסיכויים הם שתגלו כינים קטנות המטיילות על ראשו. מחקרים מראים כי כ-75% מהילדים בישראל נדבקים לפחות פעם אחת במהלך חייהם בכינים. על פי רוב, התופעה חוזרת על עצמה ולא מסתכמת בהידבקות אחת.גם אם מכריזים על מבצע חפיף כלל גני או כלל בית ספרי, לא בטוח שתצליחו להיפטר מהתופעה, כי לשם כך צריך לעשות מבצע חפיף כלל עולמי באותו זמן במקביל, דבר שכנראה לא יקרה.

עם זאת, ישנן דרכים להקטין את סכנת ההידבקות וכמובן לטפל בבעיה. אחד הפתרונות היעילים ביותר מוצע בסדרת ד"ר פישר סרקל למניעה וטיפול בבעיית הכינמת. הסדרה מציעה מגוון תכשירים למניעה ולשמירה על היגיינת השיער וכן מציעה את סרקל אקטיב שהינו תכשיר המשלב גם שש תמציות ארומטיות טבעיות הידועות ביכולת הקטילה של כינים וביצי כינים.

בימים אלו משיקים בד"ר פישר את סרקל ספריי רציף, המתיר קשרים בקלות ומיועד לסירוק קל, יסודי ונוח של כל סוג שיער, אפילו אם הוא מאוד ארוך או מקורזל. ספריי זה נוח במיוחד לשימוש בשעות הבוקר הלחוצות ממילא. הספריי, המכיל תמציות רוזמרין, מאפשר התזה רציפה בכל זווית (360 מעלות) על ידי אוויר בלבד וללא גז בוטאן (גז בישול מתלקח( וכך הוא ידידותי יותר למשתמשים ולסביבה. הספריי הוא היפו אלרגני וגם מעניק לשיער גמישות ורכות. צריך לזכור כי סירוק יסודי ויומיומי מסייע במניעת התפתחות הכינמת ומקטין את הסיכויים להידבקות.

20160825_091219

בנוסף, מומלץ להשתמש במוצרים נוספים בסדרה וזו ובהם: סרקל שמפו ומרכך על בסיס שמן רוזמרין, תרסיס מתיר קשרים וקרם רוזמרין לשימוש לאחר כל חפיפה ולפניי כל סירוק. מקלים מאוד על הסירוק המסייעים במניעת הידבקות ומעניקים לשיער מראה טבעי, גמיש וללא קשרים. כמו כן, ניתן להשתמש בסרקל פורטה – שמפו ומרכך לטיפול מניעתי מחוזק. על בסיס תמציות טבעיות כמו רוזמרין, עץ הנים, עץ הקוואסיה ועץ התה. במקרה של הידבקות בכינמת, יש לעבור לטיפול להשמדת הכינים וביציהן בעזרת סרקל אקטיב, המשלב 6 שמנים ארומטיים 100% טבעיים: שמן רוזמרין, שמן עץ התה, שמן עץ הנים, שמן גרניום, שמן אנדירובה ושמן הלמון גראס, הקוטלים כינים וביצי כינים ב-10 דקות בלבד. ההקפדה על שימוש בתמציות טבעיות חשובה מכיוון שהכינים לא מפתחות עמידות לחומרים טבעיים.

sarekal general group

סם כהן, מנהל השוק המוסדי בד"ר פישר ומומחה לכינמת, מספק כמה עובדות על כינים ומנפץ כמה מיתוסים.

כינים – הידעתם? 

 • כינת הראש היא חרק טפיל הנמצא על בני אדם בלבד. הכינה נמצאת בעיקר על ראשי ילדים אבל יכולה להימצא גם על ראשי מבוגרים.
 • בזמן הטלת ביצה הכינה מפרישה חומר דביק המצמיד את הביצה לשיערה. לאחר כ- 6-10 ימים מרבית הביצים בוקעות. אילו שלא בקעו לא תתפתחנה לכינים.
 • סימן ההיכר לזיהוי הידבקות הוא הגרד בראש, המתחיל מס' שבועות לאחר ההדבקה עם התרבות הכינים. הגירוד המציק וטורדני נובע מתגובת הגוף שלנו לחומר שהכינה מפרישה בעת מציצת העור באזור הקרקפת.
 • גודל כינה בוגרת הוא כגודל גרגר שומשום – 2-3 מ"מ. יש לה 6 רגליים וצבעה לבן-אפרפר. בעת בדיקה לאיתור הדבקות חשוב לפרוס מגבת בהירה על כתפי הילד כדיי שניתן יהיה לזהות את הכינה לאחר שימוש במסרק צפוף שיניים, ניתן להיעזר גם בזכוכית מגדלת.
 • כינה בוגרת נדרשת למזון כל 3-6 שעות. הנקבה חיה חודש אחד ומטילה כ- 6 ביצים ליום. הביצים בוקעות תוך 6-7 ימים.
 • צבע הביצים החיות דומה לצבע השיער של בן האדם הנגוע, לכן קשה להבחין בהן.

 

מיתוסים:

 • מיתוס: למי שיש כינים הוא כנראה ילד מלוכלך ומוזנח.

לא נכון. הדעה הרווחת היא שכינים נמצאות בראשים מלוכלכים, אך בעבודת מחקר התברר שכינים אוהבות שיער נקי וראש נקי, המאפשר להם לנוע בחופשיות, להיאחז בשיער בקלות רבה יותר ולמצוא את מזונן בקרקפת נקייה.

 

 • מיתוס: כינים קופצות מהראש או מתעופפות באוויר.

לא נכון. כינים זוחלות ועוברות מראש לראש בהליכה מהירה רק באמצעות מגע ישיר בין ראשים. עם זאת, גם מגע ישיר עם כובעים, מסרקים, מצעים, מגבות ומספריים עליהן שערות עם כינים / ביצי כינים עלול להוות מקור להעברת הכינים.

 

 • מיתוס:שיער צבוע מדביר כינים ומונע הידבקות בהן.

לא נכון. יכולת האחיזה של הכינה בשיער צבוע אינה שונה משל שיער רגיל.

 

 • מיתוס: כינים יכולות להעביר מחלות.

לא נכון. לא נמצאו ממצאים לכך שכינים יכולות להדביק בני אדם במחלות. עם זאת, גירוד יתר
של עור הקרקפת עלול לגרום לגירויים ופצעים פתוחים ומכאן לזיהומים.

 

 • מיתוס: כינים אוהבות יותר שיער ארוך.

לא נכון. שיער קצר דווקא מקל על הכינים לנוע על הקרקפת, שהיא המקור למזונן ולכן תספורת קצרה איננה פתרון למניעת הדבקה. נכון לומר שבנות נדבקות לפחות פי שניים מבנים. לא ברור מדוע, אולם ייתכן כי הדבר נובע מנטייתן של הבנות להתקרב יותר זו לזו.

 

·         מיתוס: אפשר להידבק מכינים בעת משחק בחול.

לא נכון. כינת הראש, בשונה מכינת הגוף או הערווה, עוברת רק במגע ישיר מראש לראש  או בין שיירי שיער שנותר על מסרקים, בגדים, מגבות ומצעים.

 

 • מיתוס: כינים יכולות לשרוד על המצעים ועל מברשות השיער.

לא נכון. כינים יכולות לשרוד מחוץ לראש זמן קצר בלבד. הן רגישות לשינוי טמפרטורה וזקוקות למנת דם שלא קיימת מחוץ לראש. כל מחזור החיים של הכינה הוא על שיער אדם, וזמן ההישרדות שלה מחוץ לראש מוגבל מאוד. למרות שהדבקה דרך חפצים היא שכיחה פחות, בכל זאת מומלץ לנקות את כל ציוד השיער (לרבות מסרקים ומברשות), מגבות ומצעים. הכינים שורדות על חפצים עד 48 שעות. מומלץ לכבס את המגבות והמצעים בטמפרטורה של 60 מעלות. מה שלא ניתן לרחוץ, אפשר לסגור בשקית פלסטיק למשך שבועיים.

 • מיתוס: בבריכת שחייה יש סיכוי גבוה יותר להידבק.

לא נכון. כינים לא יודעות לשחות. בזמן השהייה בבריכה הן נאחזות חזק בשיער ולכן לא עוברות מראש לראש.

 

 • מיתוס: רק ילדים יכולים להדבק בכינים.

לא נכון. אומנם וילדים סובלים יותר מכינים, אך ניתן להדבק בכל גיל, כל עוד ישנו שיער מספיק ארוך המאפשר לכינה להיתפס בו. הסיבה שילדים סובלים יותר מהתופעה נובעת מכך שהם נמצאים בקרבה פיזית רבה יותר משך שעות היום ומכאן המגע בין הראשים המאפשר את מעבר הכינים.

keren

7 מחשבות על “כינה לי, כינה לי, כינה לא חמודה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.