אל אנשי המדבר

נשות מועצת נשים למופת בפתח תקוה בראשות שרה הפטל ערכו לאחרונה טיול מרתק להכרות מקרוב עם אנשי המדבר. רכזת הטיולים של מועצת הנשים, אירית קרלין, תכננה מסלול רב פנים, כשהיעד הפעם הוא אזור הנגב. אל הנשים נלווה גם יו"ר ההסתדרות במרחב, גיורא נחום, התומך ומעודד את פעילות מועצת הנשים. אחרי ארוחת הבוקר הגיעה החבורה אל התחנה הראשונה, רקמת המדבר הממוקמת ביישוב הבדואי בית לקייה. הרוח החיה מאחורי רקמת המדבר היא נעמה אלסאנע, אישה אמיצה וחזקה שלקחה על עצמה לשפר את מצבה של האישה הבדואית ולהעצים אותה באמצעות עצמאות כלכלית. הנשים העובדות ברקמת המדבר רוקמות ומוכרות רקמות בדואיות מסורתיות ויפהפיות ובכך הן פחות תלויות בבעליהן.

על כוס קפה שחור ומר או תה מתוק סיפרה אלסאנע מה הניע אותה להקים את הפרויקט. כמו כן, היא סיפרה על הפרויקטים הנוספים שהיא מקדמת עבור הבדואים והבדואיות בנגב. למשל, פרויקט להשאלת ספרי לימוד, מעין ספרייה ניידת, המגיעה אל כלל היישובים ובעיקר היישובים הלא מוכרים וכן פרויקט מנהיגות המיועד גם לבנים. את הפרויקט הזה החליטה לבצע לאחר שהבינה שהנשים הבדואיות לא יוכלו להשתחרר, אם הגברים בחברה לא יאפשרו להן זאת. פרויקט המנהיגות מלמד את הנערים הבדואים הצעירים לתמוך בהעצמת הנשים הבדואיות.

התחנה הבאה במסלול הייתה בכפר דרג'את. זהו היישוב הערבי היחיד באזור שאינו בדואי. תושביו, כולם בני משפחה אחת, הם פלאחים שהגיעו במקור מאזור דרום הר חברון והתיישבו בנגב. המארח שלנו, ג'אבר, סייר איתנו בכפר והסביר על אורח החיים של אנשיו, שלוקחים יוזמה ולא מחכים שהדברים יגיעו אליהם בחסדו של מישהו. בצורה כזו הכפר שלהם זכה להכרה והוא מצטיין בתעסוקה מלאה של התושבים, ברמת פשיעה שכמעט לא קיימת ועוד. בתום הסיור בכפר הגיעו הנשים למערה שחצב לעצמו סבא של ג'אבר כשהגיע למקום (ושבה נולד גם אביו). על כוס קפה ותה ופיתות חמות מהתנור סיפר ג'אבר את הסיפור המרתק של משפחתו ונתן לנו להבין עד כמה חשוב למשפחה ערבית שיהיה יורש ממין זכר.

בדרך לארוחת הצהרים עברנו ביער יתיר, היער הנטוע הגדול ביותר בארץ. בין השאר, התרשמנו מיער עצי הבוטנה-פיסטוק וכן השקפנו אל מאגר יתיר, מאגר מים מלאכותי שנראה כמעין אגם בין העצים ומוסיף לקסמו של היער.

אחרי ארוחת הצהריים המשכנו אל התחנה האחרונה במסלול – חוות בראשית שהיא חווה לגידול נאקות הממוקמת בטרבין א-סאנע. תחילה שמענו הרצאה (מלווה כמובן בכוס תה או קפה) על היתרונות הרבים של חלב הנאקות, ברפואה (כטיפול נגד סרטן) ובקוסמטיקה ואף קיבלנו הזדמנות לנסות את מוצרי הטיפוח הנעשים מחלב הנאקות. לאחר מכן הלכנו לראות את הנאקות והגמלים. ניתן להתקרב וללטף אותם, אבל זהירות. חלק מהנאקות כל כך מתלהבות עד כי הן יורקות על האורחים. הצצנו גם על הבכרים הקטנים, שהתנהגו יותר בנימוס.

בסופו של יום, עם הרבה תה בבטן ועם הרבה צחוקים בגרון חזרנו הביתה מלאות התפעלות והערכה לאנשי, ובעיקר לנשות, המדבר.

צילום: תמי יצחקי, אורית ענבר

5 מחשבות על “אל אנשי המדבר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.