עיר שהיא עולם

>מזה שנים אנו מקיימים בחגים כמו סוכות או פסח מסורת משפחתית של טיול בהרכב כזה או אחר (משפחה מורחבת, מצומצמת, חברים וכו') בכל רחבי הארץ. בכל פעם אנחנו מחפשים פעילות מעניינת או אטרקציה שבה אפשר לבלות בחג. לקראת סוכות ההולך ומתקרב, ברצוני לחלוק אתכם הפעם חוויה מסוג קצת אחר שאותה גיליתי לאחרונה ושבכוונתי לבלות בה בחג.

מדובר בפסטיבל רמלה עיר עולם, המתקיים זו השנה השנייה. ולפני שאתם מעקמים את הפרצוף ואומרים רמלה? אז, כן, רמלה, שמתברר שהיא עיר מרתקת שמציעה פסטיבל ייחודי ומעניין. ואם לא תנסו, לא תדעו. כך שכדאי שתפנו לכם לפחות יום אחד בחול המועד סוכות. הנועזים שבכם מוזמנים להגיע לכל שלושת ימי הפסטיבל ולחוות בכל פעם היבט אחר של העיר והאירוע. הפסטיבל מציע עשרות אמנים, זמרים, מוסיקאים, שחקנים רקדנים, עם עשרות פעילויות, סדנאות, סיורים והפעלות. ומה שכיף לא פחות הוא שרוב האירועים הם חינמיים ומיעוטם בתשלום סמלי. הפסטיבל גם מותאם לטווח רחב של גילאים וטעמים.

להקה בוכרית

הפסטיבל כולל שני סוגים של בילוי. בילוי מסוג אחד כולל את המופעים השונים, הפעילויות והסדנאות. הסוג השני כולל סיור במוקדי התיירות והאתרים השונים של העיר, המרוכזים בעיר העתיקה של רמלה. לרמלה (שפירוש שמה עיר החולות, על שם דיונות החול שעליהן נבנתה) היסטוריה מעניינת מאוד. היא נוסדה בתחילת המאה השמינית על ידי המושל סולימאן אבן עבד אל מלכ מבית אומיה והיא נחשבת לעיר היחידה שנוסדה על ידי הערבים בתקופת שלטונם בארץ ישראל. בתקופה זו הוקמו רבים מהאתרים הנמצאים בה.

בין המקומות שבהם כדאי לבקר ברמלה (עם או בלי קשר לפסטיבל) אפשר לציין את בריכת הקשתות – מאגר המים המפורסם שבו גם צולם הסרט חסמב"ה ונערי ההפקר. המאגר הוקם בשנת 789, בימי החליף הארון אל ראשיד ונשמר עד היום. במאגר ניתן לשוט בסירות עץ ולהתרשם מהאדריכלות העתיקה במקום. עלות כניסה לבריכה: 14 שקלים למבוגר, 12 שקלים לילד/ גמלאי/ חייל/ נכה/ סטודנט/ קבוצות מעל 20 איש, 10 שקלים לתושב רמלה.

ברכת הקשתות

מקום ביקור מומלץ אחר הוא מוזיאון רמלה המגולל את סיפורה של העיר, שנבנתה לפני 1,300 שנה, מאז הקמתה ועד היום. במוזיאון מוצג אוצר העיר, הכולל  376דינרי זהב בוהקים, בני יותר מאלף שנה. במהלך חול המועד יוכלו ילדים ליהנות מהטבעת מטבעות (5 שקלים למטבע) בעזרת מתקן  משוחזר המטביע מטבעות נחושת באמצעות פטיש ורושמה, בדיוק כמו בעבר הקדום. עלות כניסה למוזיאון: 12 שקלים למבוגר, 10 לילד/ גמלאי/ חייל/ נכה/ סטודנט/ קבוצות מעל 20 איש, 8 שקלים לתושבי רמלה.

אוצר מטבעות הזהב בעיר רמלה

כדאי לבקר גם במגדל הלבן, שהדעות לגביו חלוקות אם היה צריח או מבצר צבאי עם חרכי ירי, הינו המבנה הגבוה ביותר ברמלה ומתנשא לגובה 30 מ'. הוא הוקם בתחילת המאה ה-14. מעל מרפסת הגג של המבנה ניתן לראות ביום בהיר את כל גוש דן. עלות כניסה למגדל: 10 שקלים למבוגר, 9 שקלים לילד/ גמלאי/ חייל/ נכה/ סטודנט/ קבוצות מעל 20 איש, 8 שקלים לתושב רמלה.

עלות כניסה לשני אתרים: למבוגר, 20 שקלים, לילד/ גמלאי/ חייל/ נכה/ סטודנט/ קבוצות מעל 20 איש- 17 שקלים, לתושב רמלה 14 שקלים. ל-שלושה לאתרים: 25 שקלים למבוגר, 22 שקלים לילד/ גמלאי/ חייל/ נכה/ סטודנט/ קבוצות מעל 20 איש, 18 שקלים לתושב רמלה.

מוכר מיץ לימון בשוק רמלה

לא רק אתרים מהתקופה המוסלמית אפשר למצוא ברמלה. אפשר לבקר גם בחומת המנזר הפרנציסקני – הכנסייה נחשבה בנצרות כביתו של יוסף הרמתי. בקומה השנייה של המבנה, אשר הוקם במאה ה-15, התאכסן נפוליאון בשנת 1799. האגדה המקומית מספרת שמחלון חדרו בקומה זאת ירה נפוליאון במואזין שניצב בראש המסגד הסמוך, כי הוא הפריע לשנתו. אל חלון החדר ניתן להציץ מרחוב המסדר הפרנציסקני, המוביל אל הכנסייה. במרכזו של אולם הכנסייה מתנוסס ציור בן 500 שנה של צייר הרנסאנס האיטלקי המפורסם טיציאן.

אתר מעניין אחר הוא מרכז היהדות הקראית העולמית – העדה הייחודית, שצמחה במאה ה-8 לספירה, מזמינה מטיילים לסיור בבית הכנסת הגדול של הקהילה בעיר ולחשיפה לאופן אמונתם. הביקור נחשב על פי רבים לפנינה נסתרת בין כל אתרי התיירות וההיסטוריה הרבים הקיימים בעיר. עלות כניסה: 10 שקלים לאדם.

אושפלאו בוכרי

סיורים מודרכים באתרי התיירות (העלות כוללת כניסה לאתרים ומדריך): בכל ימי הפסטיבל – 08:30-13:00, מפגש בריכת הקשתות, רח' ההגנה 12. בהרשמה מראש. לפרטים ולהרשמה 08-9292650. כרטיס לסיור מודרך משפחות : 50 שקלים  למבוגר, 30 שקלים לילד.

מבחינת הפעילויות התרבותיות אפשר לציין את המופעים. בערב הראשון תתקיים הופעה חיה של הזמר משה פרץ בפארק עופר. בערב השני יופיעו יהורם גאון ושרית חדד למרגלות המגדל הלבן. בהיכל התרבות המקומי יועלו  מגוון הצגות למבוגרים ולילדים. ביניהן אפשר לציין את סוליקא של תיאטרון באר שבע. מחזמר ישראלי מקורי בהשראת סיפורה האמיתי של סוליקא, הנערה היהודייה מטנג'יר, שנקרעה בין אהבתה לבין אמונתה ונאלצה להיאבק על עקרונותיה, על אמונתה ועל כבודה. עלות הצגה זו בלבד 50 שקלים לכרטיס. הילדים יוכלו ליהנות מהופעות של יובל המבולבל והדוד חיים, שוקו וניל, ההצגה מולאן – סיפורה של הנערה הסינית – הצגה המשלבת תיאטרון תנועה מוזיקה אקרובטיקה ותיפוף.

מופעי בידור אחרים הם טברנה יוונית עם הבוזוקי והבגלמה, כשבערב הראשון יתארח טריפונס אצל שמעון פרנס. שמחת בית השואבה תצוין בערב הראשון עם להקת שמחות חסידית במופע המותאם לציבור הדתי/חרדי במהלכו יוכלו המבקרים ליהנות מלהקת שמחות חסידית ומופע בית השואבה.

בכל יום מ-16:00 יגיעו אל מתחם המגדל הלבן ליצני רחוב, מופעי קרקס, נגנים, מוזיקאים ופסלי רחוב. ביום הראשון לפסטיבל תתקיים אחה"צ תהלוכה ססגונית ברחבי העיר בהשתתפות להקות מקומיות, בובות ענק, מתופפים, הולכי קביים ועוד. הפתעות וקבלת פנים בסוכה הציבורית ברחבת מתחם העירייה –  פתוח לקהל הרחב ומשתתפי הפסטיבל.

חדר מורשת קהילת יהדות אתיופיה

ואם כבר אתם מגיעים לפסטיבל אי אפשר להתעלם מהצד הקולינארי העשיר שיש לרמלה להציע, במיוחד בתחום אוכל רחוב ומסעדות של מגוון העדות. בין השאר, ניתן לטעום בעיר את המטבח הבוכרי, האתיופי, המרוקאי, העיראקי ועוד. מנות כמו פריקסה, בורקס טורקי, לימונדה טרייה, מנות מהמטבח ההודי, תבשילים עיראקיים, מנות מהמטבח הערבי, מלבי ועוד. במהלך ימי הפסטיבל יוצעו לבאי הפסטיבל עשרות מנות של מאכלי עדות במחירים סמליים ביריד אוכל מיוחד שיוקם במגדל הלבן במיוחד לימי הפסטיבל. מסעדות ברחבי העיר יציעו מנות מיוחדות במחירים מיוחדים.

אינג'ירה

ואם כבר מדברים על קולינריה, אל תוותרו על ביקור בשוק המפורסם שלה. מעבר לצבעוניות ולמציאות הרבות (במיוחד אם מגיעים בימי רביעי), אפשר למצוא בשוק דוכנים שונים של אוכל רחוב ובהם את הסנדוויץ' הטוניסאי המפורסם של רמלה, או בורקס טורקי ואיירן ועוד. הייתי שם, טעמתי ונהניתי. כך גם לגבי האוכל הבוכרי המופלא ואפילו האוכל האתיופי עם האינג'רה החמצמצה והרטבים החריפים הנלווים אליה.

סנדוויץ' טוניסאי

לפרטים נוספים 08-9292650 או באתר www.goramla.com ובאתר

http://www.ramla.muni.il/

פסטיבל רמלה עיר עולם 2, חוה"מ סוכות 25-27.9.2018 בין השעות 11:00 עד 23:00

צילום: אורית ענבר, רון פלד

7 מחשבות על “עיר שהיא עולם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.