משטרת המחשבות

כשאדם חי כל חייו בדמוקרטיה, הוא לעיתים מתקשה להבין את הדרך בה פועלת וחושבת דיקטטורה. בין השאר, דיקטטורה לא יכולה להרשות לעצמה לאפשר לאזרחים מחשבה חופשית כלשהי, ולא משנה עד כמה שולית ואיזוטרית היא תהיה. אין מקום למשובת נעורים ואין מקום להתחשבות בשום דבר.

זהו אחד הלקחים החשובים ממנו יוצאים מהסרט הגרמני שתיקה רועמת. הסרט מתבסס על סיפור אמיתי ומתרחש במזרח גרמניה של 1956, כשגרמניה כבר מחולקת, אבל חומת ברלין עוד לא בתמונה ועדיין יש תנועה חופשית יחסית בין שתי הגרמניות. שני מתבגרים מזרח גרמנים, תיאו (לאונרד שייכר) וקורט (טום גראנץ), מנצלים את האפשרות על מנת להתגנב לראות סרט קולנוע במערב ברלין. במהלך הקרנת יומן החדשות שלפני הסרט הם נחשפים לתמונות מהמרד ההונגרי בבודפשט. עם שובם למזרח ברלין, הם מצליחים לשכנע את חבריהם לתיכון לקיים דקת דומייה ספונטנית לאות סולידריות עם קורבנות ההתקוממות.

Eric (Jonas Dassler), Theo (Leonard Scheicher), Lena (Lena Klenke), Paul (Isaiah Michalski) und Kurt (Tom Gramenz) mit ihren Mitschülern

מחווה זו מכה גלים הרבה יותר משציפו והתלמידים, הדבר מגיע עד למשרדו של שר החינוך של הרפובליקה, והתלמידים הופכים לכלי משחק פוליטי בגרמניה המזרחית הטוטליטרית. בעוד מנהל התיכון מנסה לתרץ את המעשה כאקט של שובבות נעורים, שר החינוך מכריז על הפעולה כאקט של מרי. הוא דורש לקבל לידיו את שמו של העומד בראש המרד, אך התלמידים מחליטים לדבוק יחד ולא לגלות כלום. הדבר היחיד שהם מוכנים לומר הוא שהם עמדו דום בגלל מותו של פרנץ פושקאש, הכדורגלן ההונגרי האגדי שהיומנים טענו בתחילה שהוא נהרג בהתקפת הנגד של הרוסים שדיכאו את המרד (מתברר מאוחר יותר שהידיעה הייתה מוטעית). החלטה זו תשנה את חייהם לנצח. שר החינוך מחליט שהתלמידים לא יוכלו לגשת לבחינות הבגרות, ובלי בגרות לא נותרה להם אלא אפשרות לעבוד כפועלים פשוטים. מה יעשו התלמידים? מה יעשו הוריהם?

את שתיקה רועמת כתב וביים לארס קראומה (האמץ של פריץ באואר) על פי ספרו של דיטריך גארסטקה, שהיה אחד מאותם 19 תלמידים שהצליחו להפנות נגד עצמם את כל מוסדות החינוך במזרח גרמניה, בעקבות פעולה אנושית אחת. כאמור, שתיקה רועמת הוא הרבה יותר מאשר עיסוק בדיקטטורה המזרח גרמנית בתקופתה הראשונית יחסית.

Kreisschulrätin Kessler (Jördis Triebel), Rektor Schwarz (Florian Lukas) und FDJ-Sekretär Ringel (Daniel Krauss) stellen der Klasse ein Ultimatum

לאורך כל הסרט ישבתי במתח רב וחששתי לגורלם של התלמידים ומה יקרה למערכות היחסים ביניהם ובינם לבין הוריהם והחברה כולה. במקביל, לא יכולתי שלא לחשוב עד כמה ברור מאליו ומובן לנו החיים בדמוקרטיה. גם אם החיים שלנו רחוקים מלהיות תותים בקצפת, אנחנו לפחות יכולים לקטר ככל שנרצה, לפתוח את הפה שלנו ולמחות על כל דבר שרק נרצה, כשהלשון חופשית והיד קלה על המקלדת. לעומת זאת, אותם 19 תלמידים בסך הכל עמדו דקת דומיה והדבר שינה את חייהם לנצח, והכל כי הם העזו לחשוב מחשבה חופשית כלשהי – אפילו לא לומר כלום – אבל מדובר במחשבה חופשית, כזו שלא נשתלה בראשם על ידי המשטר, ואת זה המשטר לא יכול להרשות לעצמו. בשביל לשרוד הוא צריך לשלוט לא רק במעשים אלא גם במחשבות של כל האזרחים, ומי שלא יכול לעמוד בכך, ייענש במלוא החומרה.

Theo (Leonard Scheicher) erhält von Rektor Schwarz (Florian Lukas) einen Tadel während des Fahnenappell

אפשר ליהנות מהסרט בדיוק כמות שהוא, לצפות ולחוות את החוויה המזרח גרמנית, כמעין סרט אנתרופולוגי, בלי כל שכבת ההרהורים שעלתה בראשי כשצפיתי בו. ביחד עם זאת, הדיון שהסרט הזה מעורר, הוא נדבך נוסף שהופך אותו למשתלם לצפייה אף יותר. לכו לראות ולאחר מכן צאו ותחגגו את העובדה שאתם חיים במדינה חופשית.

קבלו הצצה לסרט: 

שתיקה רועמת, גרמניה 2018, 111 דקות, גרמנית, כתוביות לעברית ולאנגלית. הפצה בישראל – סרטי נחשון

צילום: יח"צ

מודעות פרסומת

4 מחשבות על “משטרת המחשבות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.