פותחים חלונות למדבר

על אהבתי הרבה לטיולים ברחבי ישראל סיפרתי לכם לא אחת. מכיוון שבשנים האחרונות ביקרתי במקומות רבים, אני משתדלת כעת לחפש טיולים מיוחדים וקצת אחרים. נטייה זו שלי משתלבת במגמה כלל עולמית של תיירות חברתית, שבה מגיעים להתארח או לבקר בבתים של אנשים ועצם חווית הטיול מושפעת מהאותנטיות של האירוח ומהמגע האנושי.

לאחרונה הייתי בסיור כזה שנערך בערד. הסיור נולד בעקבות יוזמה של תושבים מקומיים, העוסקים במגוון מקצועות ותחביבים, בעיקר בתחומים שונים של אמנות ובתחום הבישול. תושבים אלה הקימו לעצמם קהילה מארחת בשם חלונות למדבר. הם נתמכים על ידי מחלקת התיירות של עיריית ערד. הרעיון הוא אירוח בן כמה שעות של קבוצות קטנות בבתי חברי העמותה. במהלך האירוח, שכולל גם כיבוד קל, מגיעים לבית המארח ושומעים עליו ועל תחום עיסוקו. בחלק מהמקרים, בעיקר בקבוצות קטנות, ניתן גם לערוך סדנה בניצוחו של המארח וכמובן לרכוש את המוצרים השונים שהוא מייצר.

במהלך הסיור שעשיתי בערד ביקרתי בכמה בתים, כאשר לכל בית כמעט הגיע עוד חבר בעמותה, על מנת להגביר את החשיפה למארחים השונים. כמובן שבסיור רגיל מומלץ להגיע לעד שני אירוחים, שאחד מהם יכול להיות סדנה בתחום יצירתי כלשהו ואילו השני סדנה בתחום תרבותי-סיפורי. מומלץ לשלב בסיור כזה גם ארוחת בוקר או צהריים (מעבר לכיבוד הקל בבתי המארחים), שאותה אפשר לאכול באחד ממסעדות/בתי הקפה בערד, או להזמין ארוחה באחד הבתים המארחים.

את הסיור שלנו התחלנו אצל שמחה מדר קפלן. מדר התאלמנה במלחמת יום כיפור ונישאה בשנית, כשיש לה ילדים משני הבעלים. לאירוח שלה היא קוראת פעמי תימן במדבר. היא מציעה ארוחת שבת תימנית מסורתית בכל ימות השבוע, מלווה בסיפורים אישיים באווירת המדבר. קבוצות ובודדים מוזמנים אליה לאירוח ביתי, לשמוע, לטעום ולחוות את התרבות התימנית. מדר קפלן נתנה לנו מופע בסגנון סטנד אפ, סיפרה את סיפור עולי תימן המשולב בסיפור המשפחתי שלה, שרה לנו משירי תימן ולימדה אותנו רבות על התרבות המפוארת הזאת. לפרטים: 052-8977099.

בביתה של מדר קפלן פגשנו גם את עליזה בן-נר, אמנית טקסטיל, שהביאה לנו כמה מיצירותיה, שהן תמונות ארוגות. בן-נר מארחת בביתה שהוא גלריה המעוצבת בסגנון מרוקאי. על כיבוד קל בביתה המיוחד בן-נר מציגה את יצירותיה ומדגימה את תהליך היצירה. לפרטים: 054-3150526.

משם המשכנו אל בית האמנים של אלכס ואינה, שעלו לפני שנים רבות מבלרוס. אלכס יוצר סיפורים מברזל, אינה מציירת את הבריאה והבית שלהם הוא גלריה מלאת סיפורים המשתלבים זה בזה. את אינה קשה לעצור כשהיא מתחילה לדבר, אלכס יותר מופנם, וביחד הם נותנים למבקרים הרגשה נינוחה וביתית, מכניסים אותם לתוך עולמם בהרמוניה רבה. השניים מדברים בעברית או ברוסית, בהתאם לבקשת הקהל ומציעים גם כוס קפה וכיבוד קל. ניתן לרכוש ולהזמין יצירות אמנות של האמנים. לפרטים: 052-8414504.

האירוח הבא נקרא מעשיות חימר והוא התקיים בביתם היפהפה, המשמש גם גלריה ליצירות אמנות, של רונית ועמוס רדליך. באירוח בביתם נחשפים לעבודות פיסול מיוחדות של עמוס ולסיפורי ילדים של רונית. החוויה משלבת סיור בגלריה, שיחה עם זוג האמנים על מקומות השראתם וסיפור חייהם. במהלך האירוח רונית הקריאה פרק מספרה סיפורי סבתא – סיפורים שהתבשלו על פתיליה, המביא את חוויות ילדותה מירושלים. האירוח כולל כיבוד קל ושתייה. לפרטים: 053-7737562.

אחרי כל האירוחים המרתקים האלה היינו זקוקים גם לקצת מזון לגוף. את ארוחת הצהריים אכלו בגסט האוס ציפור מדבר של מיכל פרץ. פרץ, מדריכת טיולים בהכשרתה, הסבה את בית ילדותה לבית הארחה. הבית מעוצב בעיצוב מיוחד, עם גינה פסטורלית ומטופחת. מעבר לאפשרויות לינה ולינה עם סיורים, מיכל מציעה גם היא אירוח חברתי שבו היא מספרת את סיפור חייה ועל השקפת העולם שלה וכן חוויות מרתקות שקרו לה לאורך השנים, במפגשים עם תיירים מהארץ ומהעולם. לפרטים: 052-5958833.

ארוחת הצהריים שאכלנו בציפור המדבר הגיעה מקייטרינג מקומי חלבי-איטלקי-דגים כשר. הכל היה לנו מאוד טעים ואני אהבתי במיוחד את הרביולי בטטה ואת הרביולי פטריות.

לקינוח הארוחה קיבלנו קטעים מהמופע מתימן לרג'סטאן – מסע עולמי במחול של הרקדנית רוני וולדמן פלח. פלח, בת לאם תימניה ואב אנגלי, חלמה כל חייה לרקוד ואף נסעה בעולם בעקבות לימודיה. במופע היא מספרת את סיפור חייה ומציגה סגנונות ריקוד שונים: פלמנקו, הודי, צועני, תימני ועוד. היא מלווה את הריקודים במוזיקה, בתלבושות ססגוניות ובהרבה מאוד מרץ ושמחה. וולדמן פלח לא מארחת בביתה אלא מגיעה לבתים אחרים, בתיאום עם האורחים, והיא גם מופיעה ברחבי הארץ. ניתן להזמין אצלה סדנאות של ריקוד פלמנקו וריקוד רג'יסטאני-צועני. לפרטים:  054-7893327.

הבית המיוחד ביותר מבין אלה שביקרנו בהם הוא גן הפסלים של יפה ואיציק גמליאל. גמליאל יוצר פסלים מרהיבים ביופיים, רובם מפסולת מתכת או מחומרים שונים, כמו ינשוף העשוי ממטבעות ישנים או ינשוף אחר העשוי ממפתחות. המרשים ביותר הוא דרקון ענק, היורק אש בשעות הלילה, שנוצר בהשראת משחקי הכס. מאחורי כל פסל יש סיפור, ואיציק מספר אותו בשמחה רבה ובהומור רב. בונוס נוסף הוא הנוף המרהיב המשתקף בביתו וגם העוגות הנהדרות שמכינה יפה. האירוח כולל כיבוד קל. לפרטים: 052-2707031.

בבית משפחת גמליאל פגשנו גם את יונת, בעלת העסק יונת מדבר. בסיור יונת מזמינה אל בית המלאכה שלה בערד, המשקיף אל הנוף הבראשיתי של מדבר יהודה. היא מספרת על תהליך ההתחברות לעצמה ולחלומותיה החל מילדותה בעיר הגדולה, דרך עזיבת לימודי דוקטורט בביולוגיה, לימודי תואר שני נוסף באתנו-בוטניקה בנושא הרפואה המסורתית של הבדואים בנגב, ועד הקמתה את יונת מדבר, שבו היא מייצרת סבונים ומוצרי קוסמטיקה טבעיים. בסיור אצלה אפשר לשלב גם סדנה כלשהי כמו: הכנת סבונים, קוסמטיקה טבעית, צמחי מרפא, רוקחות טבעית, ואף להשתתף בהרצאה שלה על הרפואה המסורתית של הבדואים בנגב, או להצטרף אליה לסיור קליל להכרת צמחי המדבר. ניתן לרכוש סבונים טבעיים ומוצרים נוספים. לפרטים: 052-5307616.

ישנם עוד הרבה בתים מארחים בערד ולא בכולם הצלחנו לבקר. בין הבתים האחרים אפשר לציין את:

הבית של דוד המציע יצירות אמנות ותכשיטים מעשה ידיו, עם תה וסימפתיה. אצל דוד אפשר גם לחגוג אירועים בהרכב של עד 50 איש. לפרטים: 052-6628999. ליאור מרכז שורשים מרכז שורשים הינו מרכז לרפואה עתיקה המציע מעגלי העצמה לנשים ולגברים, מסע סווט-לודג', ליווי תהליכי ריפוי. כמו כן, מציע המרכז חוויות ותוכן מגוונים במטרה לחזק את החיבור לחיים. לפרטים: 054-6405406.

שרון לוי מציעה את חושאומדי – אירוח בניחוח פרסי. שרון מספרת את סיפור עלייתה ארצה מאיראן ומתבלת את סיפורה במתכונים פרסיים אותנטיים באווירה ביתית נעימה, עם ריחות וטעמים שעיצבו את ילדותה. האירוח מתאים לקבוצות ולמשפחות. במהלך האירוח היא מציעה ארוחה פרסית. לפרטים: 052-2234714. מנגד, אפשר לאכול גם ארוחה בדואית מסורתית, מודרנית או רק קפה, תה וכיבוד קל אצל רימה ביישוב כסייפה הסמוך לערד. רימה תספר על חייה, על חינוך הילדים ועל חיי הנשים הבדואיות. לפרטים: 050-6865657. אפשר לנצל גם את האירוח שמציעה אדוה גולן אנהמיה-מטבח ביתי מקומי מארחת בבית לארוחות שפע מן הטבע, כלומר ארוחה מתוצרת עונתית מקומית. במהלך האירוח הם מספרים גם עליהם, על המנות, על החיבור לטבע ולערד. לפרטים: 054-5821483.

ענת רובינשטיין מציעה ביקור בסטודיו שלה, שבו אפשר ללוש, לחוש, לגעת, למרכז וליצור בחלל נעים עם מגוון חומרי יצירה כשהדגש הוא על התהליך וההנאה. ניתן לתאם עם ענת סדנה/מפגש חוויתי המתובל בסיפורה האישי ובעוגיות מעשה ידיה. מתאים ליחידים/זוגות/קבוצות קטנות. ניתן לרכוש כלים בעבודת יד וגם להזמין בהזמנה אישית. לפרטים: 054-7669308. אירוח נוסף הוא של חלי כהן-חסון, אמנית רב תחומית, היוצרת בחרוזי זכוכית תכשיטים ועבודות פסיפס. חלי מציעה מגוון רחב של סדנאות לכל גיל ובהרכבים שונים (משפחות, זוגות, קבוצות ועוד). בין הסדנאות: פסיפס זכוכית, חריזה, ציור, מוביילים, מקרמה, רקמה ועוד. לפרטים: 050-6652961.

לאורך הסיור ליוותה אותנו אחת ממנהלות עמותת חלונות למדבר, מרים אהרון עזריאל. היא משוררת וסופרת ילדים. לאירוח שלה היא קוראת בראי הדורות ובו היא פורשת תחנות מחייה, המקושרות לחיי המדינה החל מראשית עצמאותה. איתה נצא למסע בנופם של סיפורי העם שנדדו מדור לדור, ונשמע סודות וקשרים על מטפחות הראש, המגלות מעט מחייהן של הנשים בכל הדורות. ניתן לרכוש ספרים פרי עטה, ריבות ביתיות, מטפחות ראש ומשחקי חשיבה. ניתן להזמין הרצאות: סיפורי עם, סודות וקשרים – סיפורן של מטפחות וסדנה למשחקי חשיבה. האירוח כולל כיבוד קל. לפרטים: 050-9906621, בפייסבוק מקום למחשבה.

כל מי שרוצה להזמין יום סיור מתבקש לתאם עם יפה 052-2707031 או מרים 050-9906621 

מי שעוד ליווה אותנו והעשיר את הידע שלנו בהסברים על ערד, סביבתה ועוד היה מורה הדרך הלל אקוטונס, איתו אפשר לקבוע גם בצורה פרטית ולתאם סיורים שונים באזור.

בסופו של יום הסיור ביקרנו בבית קפה מיוחד, הממוקם ברובע האמנים בערד. המקום נקרא Studio Coffee והוא ממוקם בתוך גלריית אמנות. אנה ליין חברה לבעלה וחמה והקימה בית קפה מקסים שבו הם מכינים הכל בעצמם – לחמים, ממרחים, עוגיות ועוגות. כמו כן, בשל האהבה שלהם למזרח הרחוק, יש בתוך בית הקפה חדר שבו אפשר לקיים טקס תה אוריינטלי כהלכתו. למרות שהייתי כבר מאוד שבעה, נהניתי מאוד מהלחמים והממרחים שלהם, מהקאפקייקס ומעוגיות השוקולד צ'יפס. רוב המוצרים שלהם אורגניים והכל טעים. סדן 7/3 רובע האמנים, אנה 058-6275976.

כמובן שאם אתם כבר בערד, כדאי שתיקחו בחשבון שיש בעיר עוד הרבה אטרקציות מעבר לבתי המארחים. אטרקציות רבות תמצאו גם בסביבה הקרובה: ים המלח, מצדה, יער יתיר, תל ערד, סוסיא ויישובי דרום הר חברון, ועוד. כדאי להישאר לפחות לילה אחד במקום. בערד יש למעלה מ-1,000 מיטות ללינה במגוון אפשרויות: חדרי אירוח, צימרים, אכסניית נוער, מלון 3 כוכבים ומלון בוטיק. חובבי הטבע והמדבר ימצאו בערד וסביבתה למעלה מ-70 מסלולים מסומנים בתוך העיר (בין פסלים ונקודות תצפית) ומחוצה לה אל מעיינות וגבים נסתרים, במסלולי הליכה, רכיבת אופניים וטיולי ג'יפים מודרכים. בערד ניצבת נקודת התצפית שנבחרה ל-1 מ-10 התצפיות היפות בישראל, והיא תצפית מואב ופסל הבטון של האמן יגאל תומרקין. נקודת חובה לכל חובב/ת נוף אמיתי/ת.

צילום: אורית ענבר

3 מחשבות על “פותחים חלונות למדבר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.