אוגוסט ללא ארנק

הפעם אני רוצה להציע לכם פעילויות לכל המשפחה וללא עלות. פעילויות אלה יתקיימו בשני החמשושים הקרובים, 22-23.8 ו-29-30.8. מדובר בפעילויות המתקיימות השנה לראשונה על ידי ארגון אשכולות בשיתוף האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך. מדובר בסיורים מודרכים בחינם שייצאו מ-מוקדים שונים ברחבי הארץ ובחופיה וישלבו מבט מעמיק על ההיסטוריה והמורשת של מוקד הסיור לצד שירי ארץ ישראל האהובה.

במסגרת הפרויקט, ובמטרה לעודד טיולים ברחבי הארץ, תתקיים תחרות צילומים בין המטיילים. בין הפרסים: חופשה משפחתית,  כרטיס משפחתי למופע הללויה של עיר דוד ; יום טיול מיוחד למשפחה עם אחד ממרכזי אשכולות הפרוסים ברחבי הארץ ועוד. אלא אם כתוב אחרת, הסיורים הם: בימי חמישי: סיור 1 בין השעות 16:30-19:30, סיור 2 בין השעות 20:00-23:00. בימי שישי: סיור 1 בין השעות 10:00-13:00. צריך להירשם מראש: www.eshkolot.org   

להלן פירוט הטיולים והפעילויות

אזור הצפון:

ראש פינה: נחל ומושבה

טיול משפחות המשלב טבע וסמטאות. מתחילים בנחל ראש פינה עם הזדמנות לקצת מים. אורך הנחל כ-2 קילומטר. ממנו נמשיך לסיור במושבה בעקבות "אם המושבות" את הסיור ילוו שירי עליה ראשונה ופזמוני אהוד בנאי. הסיור בימי חמישי.

הירדן ההררי

מסלול מעגלי למשפחות שיתחיל בהליכה למצודת עטרת וימשיך בשביל לכיוון נהר הירדן. לאורך הירדן נשמע  משירי הירדן ועל הנחל: נגן לי ירדן על כינור מי התכלת, אלעד ירד אל הירדן ועוד אורך המסלול הוא 1.5 קילומטר. הסיור בימי שישי.

שירי לי כנרת

משחק חפש את המטמון לכל המשפחה בעקבות שירים ומשוררים, קסם על ים כנרת, היו לילות, כנרת כנרת ועוד. מסיירים בסמטאות טבריה עתיקה, לאורך שביל הסנהדרין, על שפת ים כנרת (יש להצטייד בסמארטפונים).

קסם על ים כנרת

לסייר  באווירה המיוחדת של רמת הגולן. מתחילים בתצפית מדהימה על הכנרת ועמק הירדן, הגליל התחתון והגליל העליון. משם צועדים לאורך טיילת רמת הגולן. באמפי גולן מבקרים במערת קבורה עתיקה בה נמצאו חריטות ובהם מנורת בית המקדש. ממשיכים לאורך הטיילת עד לשרידי הכפר הסורי פיק ושומעים את סיפורו מאז ימי התנ"ך ועד ימינו. שרים משירי הכנרת האהובה הנבטת אלינו בהדר יופייה. המעוניינים יוכלו לרדת לטבול במעיין הקסום שבמקום. הסיור בימי שישי.

מלאו אסמינו בר

יוצאים לסיור במרחב החקלאי סביב מושב קשת. מבקרים בענפי החקלאות: ברפת, בבקר, כרמי היין ומטעי התפוחים. עוצרים למדורה בפארק ברוך המשקיף אל מאגר קשת ושרים משירי הארץ הטובה. הסיור בימי חמישי.

לילה בחוף אכזיב

יוצאים לסיור בחוף אכזיב באווירת השיר לילה בחוף אכזיב של נעמי שמר. שומעים על ההעפלה הימית לחופי מישור החוף הצפוני ועל סיפור ליל הגשרים באנדרטת יד לי"ד שבסמוך. שומעים גם את השיר דחילק מוטקה המספר על קורות אותם ימים ואת המנון הפלמ"ח. הסיור בימי חמישי.

צל ומי באר בהר הירוק תמיד

יוצאים למסלול מעגלי בשוויצריה הקטנה בעקבות השירים ההר הירוק תמיד וצל ומי באר  המספר על פריצת המעפילים מכלא עתלית ובריחתם דרך נחלי הכרמל אל קיבוץ יגור. מסיימים בנסיעה קצרה אל חניון המבצר האחרון, שם שומעים על תכנית מצדה בכרמל. הסיור בימי שישי.

ההר הירוק

מטיילים בעקבות שירי יהורם טהרלב. עולים לרכס ומערת אצבע הצופים אל חוף הכרמל ואל אנשי הצפרדע היושבים בעתלית, לפגוש את הארץ בזמר חוצות יחפני. הסיור בימי שישי.

מאהבתי הלכתי אל בורות המים

סיור מזמר במכוניות פרטיות בעקבות מקורות המים בגולן. מסיירים על גדות מאגר עורבים ובחורבת ארמון האמיר. ממשיכים אל מעיין לא מוכר במזרח הגולן ומסיימים בביקור בקידוח המים הסמוך לאנדרטת אור וירושלים המנציחה את פועלו של המשורר יוסף שריג. את הסיור מלווים בשירי מים ושירי גולן. הסיור בימי חמישי.

אעולל כגפן

סיור בעקבות החקלאות בגולן. מתחילים במטעי הפרי והכרמים שלמרגלות הר הגעש תל פארס וממשיכים אל הפרות הרועות בשטחי המרעה הגולניים. מסיימים בסיור רגלי נעים בשביל הבוסתנים. הסיור בימי שישי.

סיור עששיות בתל סאקי

סיור עששיות ותצפית כוכבים מבונקר הלוחמים בתל סאקי. מתחילים בסיור עששיות בתל בו יסופר הסיפור של מלחמת יום הכיפורים וסיפורם של הלוחמים שהיו נצורים בתל במשך 30 שעות בסערת הקרבות. לאחר מכן תהיה תצפית כוכבים מקצועית. הסיור ילווה בשירי מלחמת יום הכיפורים ובסיום שירי כוכבים. הסיור בימי חמישי.

אזור ירושלים:

משכנות שאננים והקו העירוני

סיור בעקבות היציאה היהודית מחוץ לחומות והקו העירוני. הסיור מתחיל במשכנות שאננים, שם יסופר על מונטיפיורי שהקים את השכונה, על הכרכרה המוצבת במקום, והמטיילים ישירו את השיר המפורסם השר משה מונטיפיורי. לאחר מכן תהיה צעדה לאורך גיא בן הינום שבו שכן הקו העירוני בשנים 1948-1967, יסופר על החיים בשכונות הספר, והמטיילים ישירו משירי מלחמת העצמאות ויסיימו בירושלים של זהב.  

משיח' ג'ארח עד נבי סמואל

הסיור בנבי סמואל יכלול סיפורי התנ"ך, ארכיאולוגיה, ביקור במעיין חנה. נבי סמואל מהווה נקודה משמעותית בהרי ירושלים ואתר מרכזי בקרבות הפלמ"ח בדרך לירושלים. שירו של חיים גורי בשערייך ירושלים ילווה את המטיילים לאורך המסלול.

אני עומד על החומה

זהו סיור בגיא בן הינום שהיה הגבול של ירושלים במשך דורות רבים. בליווי שירים ירושלמים יסיירו המטיילים בנופו היפה של הגיא ויצפו על העיר העתיקה וסביבתה, כולל החומה.

סיור אם ובת במרכז פעימה

מה סיפרת לבת שלך על נשיות? על הגוף שלה? על המחזור החודשי? מרכז פעימה הוא מרחב בעל שבעה חללים מעוצבים ששוכן במושב בית מאיר שבהרי ירושלים. הביקור במרכז מלווה בהנחיה מקצועית ומאפשרת של מנחות פעימה ובאמצעים חווייתיים שונים, בציור, בכתיבה, בהרפיה ועוד שיוצרים עבורכן חוויה אישית וקבוצתית. הסיור במרכז מתבצע בקבוצות של אמהות ובנות. זמן הפעילות: 3 שעות. מקסימום בקבוצה: 20 משתתפות. זוגות אם ובת. מיועד לבנות 12 ואמותיהן בלבד. הסיור בימי ו', 10:00 – 13:00.

הוי ארצי! מולדתי

מדובר בסיור במכוניות פרטיות בגוש עציון. המטיילים ישמעו על הקמת הישובים בהר הטרשים הקירח, יאזינו לשיר האגדה הנושן על אומץ לבם של אנשי הל"ה, יגיעו אל בורות המים ואל המעיין הפועם בהר ועוד. הסיור בימי ו', 10:00 – 13:00.

המדרשה לידע המקדש

פעילות לכל המשפחה. היכרות עם מבנה בית המקדש, סיפורי ניסים שהתרחשו בו ועוד. הפעילות כוללת בניית דגם של המקדש וחידון שלטים בנושא שירי ארץ ישראל והמקדש.

אזור המרכז והשומרון:

סיור בתל אביב הקטנה

סיורר בעיר הלבנה בעקבות השירים והסיפורים. חוזרים לימים בהם תל אביב הייתה בית בודד על החוף. שומעים את שיר הקיוסק המתאר את חשיבותו של הקיוסק בחיי התרבות של העיר הצעירה ומכירים את הפנס הבודד שעמד לידו, את הביקור בבית ההגנה ילוו שירי המחתרות, את הביקור בבית העצמאות ילוו שירי חגיגות העצמאות של אז ושל היום. ליד מרכז המבקרים של בנק ישראל לוקחים שטר (ישן) של 100 ומנסים לגלות מה היה חושב עלינו חוזה המדינה. הסיור בימי חמישי.

סיור במזכרת בתיה בשילוב שירי העלייה הראשונה

הסיור ייערך ברחוב הראשי של מזכרת בתיה בעקבות סיפורם של מייסדי המושבה ויכלול את שירי העלייה הראשונה שעסקו בחלוציות, ציונות, התיישבות ואהבת הארץ. הסיור בימי חמישי.

עוד אתפלל כחנה בשילה- סיור בנחל שילה

סיור בנחל שילה בו יסופר את הסיפור התנ"כי של שילה הקדומה. שומעים את תפילת חנה אם שמואל הנביא ואת שירה של רחל עקרה.

אזור הדרום:

לילות קסומים וכוכבים בבאר שבע

יוצאים לסיור ערב זרוע כוכבים ברחובות העיר ובגבעות המשקיפות על בקעת באר שבע ובעקבות השירים שגדלו עם באר שבע. שני סיורים בימי חמישי.

טיול שישי בבאר שבע

את הסיור יובילו השורשים שניטעו לפני למעלה מ-3,800 שנה. במצפה בית אשל אפשר יהיה לראות עוצמה, חדשנות, מסירות שהיו אבן דרך בהתפתחותה של העיר. משם יוצאים למתחם הקטר ומסיימים בסיפורו של קטר 70414. הסיור בימי שישי.

מדוד עד דוד בחבל הבשור

מתחקים אחר דוד בחבל הבשור, מדברים על חזון הנביאים המתגשם, והחקלאות המשגשגת בימינו בליווי שירי הארץ הטובה. סיור בימי חמישי 16:30-19:30

טיול אל פארק בריטניה בשפלת יהודה

סיור טבע נוף וארכיאולוגיה בגבול השפלה וההר, בדגש על נושא הצומח והמים. הסיור ייצא בעקבות השיר  אל בורות המים  של נעמי שמר. ט"ו בשבט בחבל לכיש של המשורר חנניה רייכמן ועוד.

האגדה שבתוך המערה

סיור נוף-אדם המשלב נופים גיאולוגים מעניינים, צנירים ומערה קארסטית, סיפורי עטלפים ופעילות אדם בדגש על מרד בר כוכבא. השירים. הסיור ייצא בשילוב השירים עוד לא תמו כל פלאייך של יורם טהר לב. בפרדס ליד השוקת של יהורם גאון, בר כוכבא של לוין קיפניס ועוד. הסיור בימי שישי.

צילום: אלון שניידר

4 מחשבות על “אוגוסט ללא ארנק

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.